Water myths

“باید روزی 8 لیوان آب خورد”، “آب باران سالمه”، “برای ورزش نوشیدنی ورزشی بهتره” و بسیاری از این قبیل موارد سال هاست توسط اقوام، بزرگان، دوستان و حتی برخی پزشکان سنتی بیان می شود. اما این موارد تا چه حدی صحت دارند؟

امروزه با پیشرفت علم می توان به بسیاری از این باورهای نادرست پایان داد و به صورت منطقی با آن ها روبرو شد.

1- هر انسانی می بایست در طول روز 8 لیوان آب بنوشد – نادرست

این یک باور غلط است زیرا میزان آب مصرفی برای هر نفر بسته به شرایط حسمی و ذهنی، انرژی مصرفی، میزان مایعات دریافتی و شرایط محیطی متغیر است. بنابراین اگرچه نوشیدن این میزان آب برای برخی مناسب است اما نمی توان آن را به همه تعمیم داد.

2- آب باران پاک است و می توان آن را نوشید – نادرست

طبق اعلام مرکز کنترل بیماری ها، آب باران به اندازه ای که ما تصور می کنیم خالص نیست. آب باران می تواند آلودگی را از سطوحی که در آن فرود می آید دریافت کند. در حقیقت، آب باران می تواند حامل باکتری ها، انگل ها، ویروس ها و مواد شیمیایی باشد.

باور غلط در مورد آب

3- رنگ ادرار تیره به معنای بی آبی یا دهیدراته شدن بدن است – نادرست

رنگ ادرار یکی از نشانه های کم آبی بدن است اما الزاما این اتفاق همیشه به معنای بی آبی نیست و ممکن است به واسطه عوامل دیگری ایجاد شده باشد. کلیه ها مواد زائد را از جریان خون جذب و از طریق ادرار دفع می کنند به همین دلیل حجم و غلظت ادرار در شرایط مختلف تغییر می کند. پس در نظر داشته باشید رنگ زرد تیره علاوه بر بی آبی می تواند به دلیل عفونت و حتی مصرف برخی داروها نیز به وجود آید.

4- اگر احساس تشنگی می کنید یعنی بدنتان دچار بی آبی شده است – نادرست

اگر احساس تشنگی می کنید یعنی بدن شما به آب نیاز دارد اما این لزوما به معنای بی آبی بدن نیست. تشنگی زمانی شروع می شود که غلظت مواد در خون کمتر از 2 درصد افزایش پیدا کند این در حالی است که کم آبی طبق نظر کارشناسان زمانی شروع می شود که این غلظت حداقل به 5 درصد افزایش یابد.

5- نوشیدنی های ورزشی هنگام ورزش برای آبرسانی بدن بهتر است – نادرست

هنگام ورزش، بدن به واسطه تعریق خنک می شود اما به همین دلیل هم آب از دست می دهد و نیاز به جایگزینی دارد اما در عموم ورزش ها نیازی به استفاده از مکمل های ورزشی نیست و آب ساده بهترین و ارزانترین گزینه برای این منظور است. نوشیدنی های ورزشی برای دونده های ماراتن یا افرادی که فعالیت های شدید و طولانی ورزشی انجام می دهند برای جبران نمک دفع شده از بدن کاربرد دارد در غیر اینصورت آب همچنان بهترین گزینه محسوب می شود.

باور غلط در مورد آب

سخن پایانی

از گذشته تا به امروز باورهای نادرستی در تمام زمینه ها در میان عموم مردم رواج پیدا کرده است، آب نیز از این مسئله مستثنی نیست. اما امروزه با کمک علم و تکنولوژی می توان به این مسائل به صورت علمی نگریست و آن ها را اثبات یا رد کرد. در مورد آب هم باورهای نادرستی وجود دارد که صحت نداشته و قابل اندیشیدن هستند

منابع :
۱- everydayhealth.com
۲- ajc.com
۳- drtaylorwallace.com

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment