?How to increase oxygen level in the body

میزان کافی اکسیژن خون در سلول ها باعث عملکرد بهتر مغز، کاهش استرس و افزایش انرژی می شود. اما زمانی که به هر دلیلی این فاکتور کاهش پیدا کند سلول ها نمی توانند عملیات پاکسازی و بازسازی را به درستی انجام بدهند به همین دلیل ممکن است مایعات و خون بدن سمی شوند. همچنین با کمبود اکسیژن سیستم ایمنی بدن تضعیف شده و بدن در برابر بیماری ها آسیب پذیرتر می شود. کاهش سطح اکسیژن خون به دلایل مختلفی می تواند اتفاق بیفتد پس بهتر است با راه های مطمئن سعی کنیم اکسیژن خون خود را بالا نگاه داریم.

چند راه ساده برای افزایش سطح اکسیژن خون

۱- هوای تازه

استنشاق هوای تازه ساده ترین راه برای بالابردن اکسیژن خون است. اما برای این کار باید محیطی که در آن تنفس می کنید را بررسی کنید، اگر در شهرهای بزرگ و آلوده ساکن هستید بهتر است این کار را در پارک ها یا داخل خانه با استفاده از دستگاه تصفیه هوا انجام دهید. فضاهای جنگلی، کوه ها و حاشیه شهرها بهترین مکان برای این کار هستند.

۲- گیاهان

گیاهان برخلاف ما انسان ها، دی اکسید کربن را جذب و اکسیژن تولید می کنند. بنابراین قرار دادن گیاهان در خانه و محل کار می تواند علاوه بر زیبا کردن محیط راه مناسبی برای دریافت اکسیژن با کیفیت تر باشد.

۳- نوشیدن آب

برای تولید اکسیژن و دفع دی اکسیدکربن بدن ما به آب نیاز دارد. بنابراین بهتر است با مصرف کافی آب در طول روز این امکان را برای بدن خود فراهم کنیم. در نظر داشته باشید نوشیدنی های اشباع شده از اکسیژن هم می توانند راه مناسبی برای افزایش سطح اکسیژن خون باشند.

۴- ورزش

ورزش روزانه حتی به میزان کم هم می تواند باعث افزایش اکسیژن خون شود زیرا هنگام ورزش، تعداد دفعات تنفس بالاتر می رود و بدن اکسیژن بیشتری وارد ریه ها می کند.

۵- تنفس صحیح

تنفس صحیح، آهسته و عمیق سطح اکسیژن خون را افزایش می دهد. اگر طریقه تنفس خود را اصلاح کنید شاهد تفاوت بسیاری در بدن خود خواهید بود. روش های بسیاری برای تنفس اصولی وجود دارد که بسیاری از افراد و ورزشکاران آن ها را به کار می برند. مدیتیشن نیز در این خصوص بسیار موثر است.

مدیتیشن روزانه یا صرفاً آرام نشستن و تمرکز بر روی تنفس و نفس کشیدن عمیق برای چند دقیقه می تواند به شما در کاهش استرس و بهبود اکسیژن دریافتی کمک کند.

۶- تغذیه مناسب

تغذیه تاثیر بسیار مهمی بر روی سطح اکسیژن خون دارد. برخی غذاها مانند غذاهای سرشار از آهن مانند گوشت، مرغ، ماهی، حبوبات و سبزیجات سبز می توانند به طور طبیعی سطح اکسیژن خون را بهبود بخشند. این غذاها با تاثیر مستقیم بر روی گلبول های قرمز خون که وظیفه حمل اکسیژن خون را به کل بدن بر عهده دارند بسیار برای تقویت سطح اکسیژن خون مفید هستند.

همچنین سیر، زنجبیل، روغن نارگیل، مغزها، زردچوبه و چای سبز باعث افزایش سطح اکسیژن در خون می شوند.

از طرفی حذف نمک از غذا باعث کاهش سدیم در کلیه و خون و متعاقبا افزایش اکسیژن خواهد شد.

در نهایت در نظر داشته باشید سبزیجات سبز مانند کلم پیچ ، کلم بروکلی و کرفس سطح اکسیژن خون را افزایش داده و متعاقبا موجب راحت تر تنفس کردن می شوند. پس در مصرف آن ها صرفه جویی نکنید.

۷- ویتامین ها

مصرف برخی ویتامین ها مانند ویتامین B9 برای ساخت گلبول های قرمز خون، B12 برای ساخت هموگلوبین و ویتامین A برای تقویت هموگلوبین ها لازم هستند زیرا این ها نتیجتا باعث حمل بیشتر اکسیژن در خون می شوند. 

سخن پایانی

متاسفانه زندگی شهری، هوای آلوده، تغذیه نامناسب و فعالیت اندک موجب شده بدن ما نتواند همواره اکسیژن مورد نیاز خود را به طور صحیح دریافت کند. اثرات این امر بیشتر در زمان بیماری خود را نمایان می کند و اگر نتوانیم آن را به حالت عادی بازگردانیم مشکلات جبران ناپذیری را تجربه خواهیم کرد. بنابراین بهتر است با اصلاح نحوه تنفس، تغذیه مناسب، نوشیدن آب کافی و فعالیت های ورزشی سطح اکسیژن خود را در حد نرمال نگه داریم. استفاده از دستگاه پالس اکسیمتر هم در نظارت بر این امر بسیار مفید است.

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment