!Impure water possible problems

حدود یک میلیارد نفر در جهان به آب شرب سالم دسترسی ندارند!

هر ساله بیش از سه میلیون و پانصد هزار نفر در جهان جان خود را به دلیل ابتلا به بیماری های مرتبط با آب از دست می دهند. متاسفانه بیشتر این مرگ و میرها متعلق به کودکان زیر 5 سال است و روزانه بیش از 6000 کودک به دلیل عدم دسترسی به آب پاک و سالم به کام مرگ کشیده می شوند. آمار مرگ و میر در اثر بیماری های منتقله از طریق آب از هر جنگ مسلحانه ای در تاریخ جهان بیشتر قربانی گرفته است.

این ها آمارهای دردناک و در عین حال قابل تاملی هستند. چگونه می شود در قرن بیست و یکم همچنان این تعداد مرگ و میر تنها بر اثر نوشیدن آب اتفاق افتد؟

آلودگی آب به چه معناست؟

کیفیت آبی که می نوشیم در سلامت ما و اعضای خانواده مان بسیار موثر است. آب از چند طریق ممکن است آلوده شود:

 • مدفوع انسان و حیوان

مدفوع انسان و حیوان باعث ورود میکرو ارگانیسم هایی مثل باکتری ها و انگل ها به آب می شود.

 • ضایعات صنعتی یا سمپاشی

ضایعات صنایع مختلف و همچنین سمپاشی های صورت گرفته در بخش کشاورزی می تواند باعث ورود مواد شیمیایی خطرناک به آب شود.

 • رسوبات طبیعی

گاهی اوقات مواد معدنی مختلف مانند سرب و جیوه از رسوبات طبیعی در زیر زمین یا به واسطه دفع نامناسب زباله های صنعتی وارد منابع آبی می شوند.

این آلودگی ها می توانند از راه های مختلفی مثل جذب از طریق زمین یا انتقال از طریق آب باران، نهرها و چاه ها وارد منابع آبی شوند.

عوارض نوشیدن آب ناسالم

نوشیدن آب ناسالم ممکن است در برخی افراد بلافاصله و در برخی دیگر با فاصله زمانی علائم خود را بروز دهد، بنابراین باید توجه داشت صرف نداشتن علائم به معنای بی خطر بودن آب نیست و ممکن است عوارض در بلندمدت خود را به صورت بیماری های گوناگون و حتی سرطان بروز دهند. شدت این علائم با توجه به شرایط جسمانی فرد، سن و وضعیت سلامتی متغیر خواهند بود. اما شایع ترین علائم این عارضه عبارتند از:

 • مشکلات گوارشی
 • اسهال
 • حالت تهوع
 • گرفتگی روده یا معده
 • درد در روده یا معده
 • کم آبی بدن یا دهیدراسیون

به خاطر داشته باشید صرف نداشتن علامت و نشانه به معنای اثر احتمالی طولانی مدت نخواهد بود.

خطری به نام آب

بیماری های قابل انتقال از طریق آب

بیماری های منتقله از طریق آب بیماری هایی هستند که توسط ارگانیسم های میکروسکوپی مانند ویروس ها و باکتری ها منتقل می گردند. بد نیست بدانید اگر هر فردی از نظر بهداشتی ایمن عمل کند و به آب تمیز دسترسی داشته باشد، این بیماری ها وجود نخواهند داشت. در برخی موارد آب می تواند بو و طعم متفاوتی داشته باشد با این حال، بسیاری از آلودگی ها مزه و بو ندارند و هیچ نشانه ای از آلودگی باقی نمی گذارد.

 • اسهال خونی

اسهال خونی ترکیبی از حالت تهوع و گرفتگی شکم همراه با اسهال شدید است. در موارد اسهال خونی حاد، ممکن است فرد تب شدید و مدفوع همراه با خونریزی زیاد نیز داشته باشد. اسهال خونی یا باکتریایی است یا آمیبی. وقتی هر کدام از این دو از طریق آب یا غذای آلوده وارد بدن شوند، فرد در طی یک دوره چهار روزه دچار اسهال خونی خواهد شد.

 • سالمونلا

این بیماری غالبا از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به مدفوع منتقل می شود. بیشتر افراد مبتلا عوارض خاصی ندارند اما کودکان، زنان باردار و افراد مسن بیشتر در معرض خطر هستند. خون در مدفوع، لرز، سردرد و اسهال از علائم این بیماری به شمار می رود.

 • آرسنیکوز

آرسنیکوز ماده سمی است که اغلب توسط واحدهای صنعتی موجود در حاشیه رودخانه ها به عنوان فاضلاب آزاد می شود. مسمومیت با آرسنیک به دلیل قرار گرفتن مزمن در معرض مقدار کمی از این ماده از طریق آب آشامیدنی ایجاد می شود. این بیماری با ضایعات پوستی همراه است و می تواند به سرطان تبدیل شود.

 • فلج اطفال

فلج اطفال یا نوزادان عفونت ویروسی حادی است که از طریق آلوده شدن آب با مدفوع فرد آلوده ایجاد می شود. این بیماری بر سیستم عصبی مرکزی تأثیر می گذارد و تب، سردرد، تشنج و بدنبال آن فلج را به همراه دارد.

 • تراخم (عفونت چشمی)

این عفونت به واسطه باکتری Chlamydia Trachomatis ایجاد می شود که در آب آلوده وجود دارد. این باکتری باعث درشت شدن سطح داخلی پلک ها، ضایعه در قرنیه و نهایت کوری می گردد. جالب است بدانید که در تهران تا قبل از ورود به قرن جدید و مجهز شدن به سیستم لوله کشی آب سالم، درصد بسیار بزرگی از مردم مبتلا به تراخم بودند.

 • تب حصبه

سالانه حدود 20 میلیون نفر در جهان که عموما از کشورهای فقیرنشین هستند به این بیماری مبتلا می شوند. این عفونت توسط باکتری سالمونلا و از طریق مصرف غذا یا آب آلوده منتقل می شود.

 • شیستوزومیاریس

این بیماری توسط کرمهای آب های شیرین و ساکن منتقل می شود. کرم های موجود در آب، هنگام تماس فرد به داخل پوست نفوذ کرده و باعث عفونت در کبد، ریه، روده و مثانه می شوند.

 • وبا

وبا عفونت روده کوچک است که در صورت درمان به موقع ظرف چند ساعت از بین می رود. این بیماری علائمی چون اسهال، استفراغ، گرفتگی شکم و سر درد را در پی دارد.

 • اسهال

اسهال یکی از شایع ترین بیماری های ناشی از آلودگی آب است که معمولا به واسطه ویروس های منتقله از آب به وجود می آید. اما باکتری ها و انگل های موجود در آب آلوده به مدفوع هم می توانند باعث آن شوند.

 • مالاریا

آلودگی آب باعث افزایش زاد و ولد پشه های حامل انگل می شود. وقتی این پشه ها فرد را نیش بزنند آلودگی منتقل می شود. این بیماری باعث تب شدید، سردرد و لرز می شود اما در موارد شدید ممکن است عوارضی چون کم خونی شدید، کما و مرگ را در پی داشته باشد.

 • مسمومیت سربی

مسمومیت با سرب به دلیل مصرف آب آلوده به سرب است که غالباً از لوله های قدیمی و همچنین آلودگی آب های سطحی ایجاد می شود. این بیماری به ویژه برای کودکان مضر غفاست و می تواند باعث مشکلات بسیاری شود.

سخن پایانی

آب همانطور که زندگی بخش است می تواند مرگ آفرین هم باشد. کیفیت آبی که مصرف می کنیم بسیار اهمیت دارد زیرا اگر آب به هر دلیلی آلوده باشد ممکن است بیماری های مختلفی را به همراه داشته باشد. مرگ بیش از 3.5 میلیون نفر در سال به دلیل بیماری های منتقله از طریق آب گواهی بر این ادعاست، پس بهتر است در انتخاب نوع آب مصرفی خود دقت کنیم.

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment