Oxygen facts

اکسیژن عمدتا به دلیل اهمیت آن برای بقای فیزیکی، یکی از شناخته شده ترین گازها بر روی کره زمین است. اکسیژن همچنین قسمت مهمی از اتمسفر و هیدروسفر را تشکیل می دهد و تاثیرات شگرفی بر روی گیاهان، حیوانات و حتی فلزات دارد. در این عنصر حقایق بسیاری نهفته شده است که در این مقاله به بیان برخی از آنها می پردازیم.

11 حقیقت جالب در مورد اکسیژن

اکسیژن با عدد اتمی 8 و سمبل o شناخته می شود. این عنصر در سال 1773 توسط کارل ویلهلم شیله کشف شد اما چون او بلافاصله کشف خود را ارائه نکرد این افتخار در سال 1774 به جوزف پریستلی داده شد. اکسیژن:

 1. هوای خشک از حدود 21 درصد اکسیژن، 78 درصد نیتروژن و 1 درصد گازهای دیگر تشکیل شده است.
 2. اکسیژن قابلیت اشتعال ندارد اما از احتراق سایر مواد پشتیبانی می کند.
 3. گاز اکسیژن بی رنگ، بی بو و بی مزه است.
 4. اکسیژن در آب دو برابر بیشتر از نیتروژن قابل حل است. اگر همان درصد حلالیت نیتروژن را داشت، اکسیژن موجود در دریاها، دریاچه ها و رودخانه ها کم میشد و زندگی برای موجودات به خطر می افتاد.
 5. تقریبا دو سوم وزن موجودات زنده همانند انسان از اکسیژن است. دلیل اصلی آن این است که موجودات زنده از آب زیادی تشکیل شده اند و 88.9 درصد وزن آب از اکسیژن است.
 6. اکسیژن کمی در هوا وجود دارد و بیشتر آن از طریق فتوسنتز گیاهان تولید می شود.
 7. فقط پنج عنصر بیش از 90 درصد وزن پوسته زمین را تشکیل می دهند. نیمی از وزن پوسته از اکسیژن است.
 8. اکسیژن مایع و جامد آبی کمرنگ است.
 9. اکسیژن برای بقا لازم است اما دریافت زیاد آن کشنده است.
 10. بسیاری اعتقاد دارند که دلیل بزرگی موجوادت ماقبل تاریخ غلظت بیشتر اکسیژن موجود در هوا بوده است.
 11. هر نفر در روز ۱۱۰ گالن  حدود 400 لیتر اکسیژن دریافت می کند.

نقش اکسیژن در بدن انسان

همه ما به خوبی می دانیم که اکسیژن برای بقای تمام موجودات زنده لازم است اما برخی حقایق است که شاید از آنها اطلاعی نداشته باشیم.

1- هنگامی که نفس می کشید آب از دست می دهید.

تنفس باعث می شود که اکسیژن به سلولهای بدن رفته، انرژی تولید شود و در مقابل دی اکسید کربن خارج شود. اما هنگام بازدم آب زیادی نیز از دست می رود. طبق تحقیقات در زمان استراحت، انسانها حدود 17.5 سی سی آب در هر ساعت از دست می دهند. این میزان در زمان ورزش به 4 برابر افزایش می یابد.

2- با برخی تکنیک ها می توان زمان زیادی نفس خود را نگه داشت.

میانگین زمانی که یک نفر می تواند نفس خود را نگه دارد 30 تا 60 ثانیه است. این محدودیت بیشتر به دلیل ساخت دی اکسید کربن در خون تا کمبود اکسیژن است. اما با برخی روش ها می توان باعث کاهش سطح دی اکسید کربن در خون شد. روشی که غواصان آزاد از آن استفاده می کنند. هم اکنون رکورد نگه داشتن نفس بیش از  22 دقیقه است.

3- شش ها تنها ارگان های حیاتی هستند که می توانند در آب شناور شوند.

هر شش حاوی 300 میلیون ساختار بادکنک شکل به نام آلوئول است که جایگزین دی اکسید کربن در خون می شود. وقتی این بادکنک ها از هوا پر می شوند تنها اعضایی در بدن هستند که می توانند در آب شناور شوند.

4- تغییر شکل سینه هنگام تنفس به دلیل حرکت هوا نیست

وقتی نفس می کشید، قفسه سینه ما متورم می شود اما این حرکات قفسه سینه در واقع نتیجه پر شدن هوا یا خارج شدن آن از ریه ها نیست. در هنگام استنشاق، دیافراگم – یک ورق نازک از عضله گنبدی شکل که حفره های قفسه سینه و شکم را از هم جدا می کند – منقبض شده و به سمت پایین حرکت می کند و فضای حفره قفسه سینه را افزایش می دهد. همزمان عضلات بین دنده ها منقبض می شوند تا قفسه دنده را به سمت بالا و خارج بکشند. در حین بازدم ، دقیقاً عکس این اتفاق می افتد.

منابع :

۱- thoughtco.com
۲- chemicool.com
۳- thoughtco.com
۴- littlehouseofscience.com
۵- livescience.com

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment