Role of water in Brain

مغز یکی از مهمترین اندام های بدن برای سوخت رسانی است که تقریبا حاوی 85 درصد آب است و عملکرد آن بیش از آنکه تصور کنید به آب بستگی دارد. آب انرژی الكتریكی مغز را برای تمام كاركردهای مغز، از جمله فرآیندهای فكر و حافظه، تامین می کند. زمانی که مغز نتواند آب کافی دریافت کند تاثیرات منفی مثل عدم تمرکز، مشکلات حافظه ای، خستگی، سردرد، استرس و مشکلات خواب حاصل می شود. طبق تحقیقات تنها یک درصد دهیدراته شدن می تواند باعث کاهش 5 درصدی در عملکرد شناختی شخص شود.

مزایای هیدراته بودن مغز

1- بهبود تمرکز

مغز انسان اولین عضوی است که کمبود آب را احساس می کند و آن را به واسطه کاهش تمرکز و حواس پرتی نشان می دهد. اما زمانی که آبرسانی به بدن به صورت کافی صورت پذیرد مغز بهتر عمل می کند. هیدراته شدن مناسب، مغز را قادر میسازد هوشیار بماند تا بتوانیم توجه و تمرکز خود را حفظ کنیم.

2- تعادل مزاج

مطالعات نشان داده است که ارتباطی بین کمبود آب و اختلالات خلقی وجود دارد. نوشیدن آب موجب افزایش دمای مغز شده و این افزایش دما باعث خلاصی از سموم و سلول های مرده می شود. همچنین آب در فعال نگه داشتن سلول ها و تعادل روندهای شیمیایی در مغز نقش حیاتی ایفا میکند و می تواند منجر به تنظیم استرس و اضطراب شود.

3- خواب بهتر

آب جریان خون را به مغز افزایش می دهد ، که باعث افزایش اکسیژن رسانی و آرامش مغز می شود و کمک می کند تا انسان خواب راحت تری داشته باشد.

4- عملکرد پایدار حافظه

زمانی که مغز ما کم آب می شود به خاطر سپردن اطلاعات، استنباط آنها و نتیجه گیری برای ما دشوارتر می گردد. همچنین کم آبی بر روی حافظه کوتاه مدت ما هم اثر می گذارد بنابراین توصیه می شود برای بهبود عملکرد حافظه و پایداری آن روزانه آب کافی نوشیده شود.

5- پیشگیری و تسکین سردرد

محققان معتقدند سردرد و میگرن در برخی اشخاص به واسطه کم آبی یا دهیدراته شدن ایجاد یا تشدید می شود. به همین دلیل نوشیدن آب کافی می تواند در پیشگیری از سردرد یا تسکین آن موثر واقع شود.

اهمیت نوشیدن آب سالم برای مغز

متوجه شدیم که نوشیدن آب کافی برای بهبود کارایی مغز ما بسیار ضروری است اما باید به این مسئله هم توجه کنیم که سالم بودن آب هم در این عملکرد بی تاثیر نیست. هر آبی برای نوشیدن مناسب نیست زیرا ممکن است حاوی ناخالصی های زیاد و آلودگی های دیگر باشد. بنابراین بهتر است با اطمینان از آبی که می نوشید به بهبود هر چه بیشتر عملکرد مغزتان کمک کنید.

سخن پایانی

سلول های مغز ما برای عملکرد بهینه به تعادلی میان آب و دیگر عناصر نیاز دارند و زمانی که این مهم حاصل نشود کارایی سلول های مغز کاهش می یابد. با نوشیدن آب کافی و سالم می توان علاوه بر بهبود شرایط فیزیکی از نظر ذهنی هم تقویت شد. بهبود تمرکز و کیفیت خواب، تعادل مزاج، بهبود حافظه و تسکین سردرد از جمله مزایای آبرسانی کافی به مغز است.

منابع:
۱-newworldai.com
۲- blog.primowater.com
۳- alfaauv.com/blog

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment