Oxygen percentage in water and
saturated oxygen in water

چرا اکسیژن محلول در آب اهمیت دارد؟

همه موجودات زنده بر روی کره زمین برای ادامه حیات خود به آب و اکسیژن نیاز دارند. انسان، حیوانات و گیاهان می توانند اکسیژن موردنیاز خود را مستقیما از طریق هوا دریافت کنند اما آبزیان چنین امکانی ندارند و تنها وابسته به اکسیژن محلول در آب یا DO هستند. آب، اکسیژن را با جذب مستقیم از طریق هوا و اکسیژن آزاد شده در عمل فتوسنتز گیاهان دریافت می کند. اگر میزان اکسیژن محلول در آب کم بوده یا آب آلوده یا یخ زده باشد آبزیان خفه شده و از بین می روند. با عبور آب از کنار آبشش (یا دستگاه تنفس دیگر)، حباب های میکروسکوپی گاز اکسیژن موجود در آب که اکسیژن محلول (دی او) نامیده می شود، از آب به خون آنها منتقل می گردد. مانند هر فرآیند انتشار گاز دیگر، انتقال فقط در غلظت های خاص کارآمد است. به عبارت دیگر، اکسیژن می تواند در آب وجود داشته باشد، اما در غلظت بسیار کم برای حفظ حیات آبزیان. اکسیژن همچنین تقریباً برای همه جلبک ها و همه ماکروفیت ها و بسیاری از واکنش های شیمیایی که برای عملکرد دریاچه مهم هستند، مورد نیاز است.

اما برای ما انسان ها هم اکسیژن محلول در آب اهمیت دارد، چون میزان کافی اکسیژن محلول در آب موجب گوارا شدن و خوش طعم شدن آب شده و می تواند برای بدن هم مفید باشد.

آب غنی شده با اکسیژن چیست؟

اکسیژن به صورت طبیعی فقط به میزان کمی در آب حل می شود و این میزان به پارامترهایی چون دما، فشار هوا و غلظت نمک در آب بستگی دارد. برای آنکه بتوان از آب و اکسیژن موجود در آن حداکثر استفاده را برد امروزه برخی شرکت ها اقدام به تولید آبی به نام آب غنی شده با اکسیژن کرده اند که در آن، طی فرآیند خاصی میزان اکسیژن موجود در آب را بالا می برند.

مزایای احتمالی آب غنی شده با اکسیژن

آب غنی شده با اکسیژن می تواند خواص زیر را برای بدن داشته باشد:

  • کاهش خستگی با بهبود ترشحات لاکتات

هنگامی که ورزش متوسط یا شدیدی را برای 10 ثانیه انجام دهید بدن شما لاکتات تولید می کند. با تجمع لاکتات، اسیدیته عضلات افزایش می یابد و در صورت کنترل نشدن آن می تواند منجر به خستگی شود. به همین دلیل پاکسازی و کنترل ترشحات لاکتات در طول ورزش بسیار اهمیت دارد.

  • بهبود متابولیسم الکلی

زمانی که الکل وارد بدن می شود از طریق معده و روده کوچک جذب و سپس به کبد منتقل می گردد. کمبود اکسیژن در کبد می تواند به شدت به آن آسیب برساند. اکسیژن موجود در آب باعث کاهش سرعت انتشار الکل در خون و بهبود اکسیژن رسانی می شود.

  • بهبود هیدراسیون

آب غنی شده با اکسیژن همانند دیگر آب ها می تواند نیاز روزانه شما به آب را برطرف کند مضافا بر اینکه با نوشیدن این گونه آب ها اکسیژن بیشتری نیز وارد بدن شما شده و عملکرد ارگان های حیاتی شما نیز بهبود بخشیده می شود.

تفاوت آب غنی شده با اکسیژن با پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه)

آب غنی شده با اکسیژن و پراکسید هیدروژن (H2O2) هر دو از انواع آب اکسیژن دار هستند اما در پراکسید هیدروژن (چه درجه پزشکی و چه درجه خوراکی) پیوندی میان دو مولکول اکسیژن وجود دارد و نوشیدن آن خطرآفرین است. نوشیدن این آب می تواند عوارض جدی چون حالت تهوع، استفراغ، درد شکم، گلو درد و حتی خونریزی داخلی داشته باشد در حالی که نوشیدن آب های غنی شده با اکسیژن بدون خطر است.

بهترین زمان مصرف

همانند آب های گازدار، این نوع آب ها هم با باز شدن می توانند به مرور خاصیت کربناسیون خود را از دست بدهند. به همین دلیل توصیه می شود این آب ها از زمان بازشدن نهایت تا 30 دقیقه مصرف شوند.

سخن پایانی

آب غنی شده با اکسیژن محصولی نسبتا جدید است که در جوامع محبوبیت زیادی پیدا کرده. این آب ها به دلیل برخی فرآیندها سطح اکسیژن بالاتری نسبت به آب های معمولی دارد و به همین دلیل با قیمت بالاتری نیز عرضه می شوند. نوشیدن این نوع آب ها مزایایی نیز دارد که مهمترین آن رفع خستگی است.

منابع
epa.gov
waterontheweb.org
extension.usu.edu

What's your reaction?
0Cool0Bad0Lol0Sad

Leave a comment